Indicators on world You Should Know

a social appointment or engagement organized beforehand with One more particular person, particularly when a intimate romance exists or may possibly develop:

six.one. INTEGRISANI SISTEMI MENADŽMENTA KVALITETOM, ZAŠTITE ŽIVOTNE SREDINE I SISTEMA UPRAVLJANJA ZDRAVLJEM I BEZBEDNOŠĆU NA RADU Projekat uvođenja integrisanog sistema menadžmenta kvalitetom i zaštitom životne sredine u osnovi je baziran na iskustvu u oblasti obezbeđenja i upravljanja kvalitetom i na činjenici da su većina fabrika imale sertifikovan sistem upravljanja kvalitetom. U novije vreme vrši se inoviranje sistema kvaliteta u skladu sa zahtevima ISO 9001:2008 i integrisanja sa standardom ISO 14001, ISO 18001 a kod oreganizacija kjoje se bave proizvodnjom i distribucijom hrene i sa standaredom HACCP. Projektovanje procesnog modela, dogradnja sistema upravljanja kvalitetom i projektovanje i uvođenje sistema upravljanja zaštitom životne sredine, uz maksimalno moguću integraciju ovih sistema .

Adaptacija osnovnog menadžment sisitema prema različitim standardima je efikasnija i jeftinija od izgradnje i primene pojedinačnih menadžment sistema.

Princip five - Preispitivanje i poboljšavanje Organizacija treba da preispituje i stalno poboljšava svoj sistem upravljanja zaštitom životne sredine radi poboljšanja ukupnog učinka zaštite životne sredine. Primena principa preispitivanje i poboljšavanje obuhvata:     

Xavfsizlik — dastur ishlab chiquvchilar maʼlumotlaringizni qanday jamlashi va ulashishini tushinishdan boshlanadi.

za upravljanje ljudskim resursima: uspostavljanje efikasnijih procesa kao što je zapošljavanje, obrazovanje i obučavanje obezbeđuju usklađivanje ovih procesa sa potrebama organizacije i proizvodi bolji radni ambijent.

seven.five.4. Rasprostranjenost TQM modela za poslovnu izvrsnost TQM je osnova na kojoj se razvijaju i koriste modeli za poslovnu izvrsnost u preko eighty zemalja. Pored najpoznatijih TQM modela za poslovnu izvrsnost, američkog MB modela i evropskog EFQM, u svetu postoji još nekoliko modela koji su u većoj ili manjoj meri izvedeni iz njih kao što su modeli Australije, Novog Zelanda, Južne Afrike, Finske, Norveške, Kanade itd. Postoje planovi da se u budućnosti radi na objedinjavanju evropskog EFQM i američkog MB modela.

U istom dokumentu su definisani principi za sertifikaciju: 1. Proizvoda, 2. Kadrova i three. Sistema kvaliteta po EN 29000. Na osnovu ovih principa formirane su akreditacione i sertifikacione šeme sa resursima za sprovođenje ovog projekta. Zahvaljujući evropskim zahtevima nekoliko stotina hiljada evropskih kompanija je već dobilo sertifikat za sistem kvaliteta, a euforija uvođenja sistema kvaliteta je zahvatila ceo svet.

five. SISTEM UPRAVLJANJA KVALITETOM - QMS Sve do skoro problemi kvaliteta su rešavani na mestima na kojima se otkriju, a ne na mestima gde su nastali. Merenje i inspekcija su dobri alati za otkrivanje problema, ali samo uspešan Sistem upravljanja kvalitetom (QMS- high quality Management System) može da garantuje obezbeđenje kvaliteta korišćenjem preventivnog pristupa. Problemi se moraju rešavati na mestima na kojima se stvaraju i uzrok problemu mora biti definisan i uklonjen kako bi se sprečilo ponavljanje. Korektivna mera ne treba da se odnosi samo na rešavanje problema, već i na mogućnost ponavljanja problema unutar istog ili drugih delova sistema. Ovo je moguće ukoliko se kvalitet shvata kao rezultat celog sistema (menadžmenta, nabavke, projektovanja, ljudskih resursa i ostalih funkcija u poslovnom sistemu koje utiču na kvalitet). Ovo je ideja QMS-a, glavnog oruđa za unapređenje ukupnih performansi i obezbeđenje zadovoljstva klijenata i stalnog unapređenja. Postoji niz faktora koji utiču na odluku organizacije da razvije i implementira QMS. Glavni razlozi su zahtev korisnika i shvatanje da interne aktivnosti nisu efektivno kontrolisane.

2.2. UPRAVLJANJE KVALITETOM Upravljanje kvalitetom predstavlja sve aktivnosti globalne funkcije upravljanja koje određuju politiku kvaliteta, ciljeve i odgovornosti i uvode je kao planiranje kvaliteta, obezbeđivanje kvaliteta, kontrolu kvaliteta, obezbeđienje kvaliteta i poboljšanje kvaliteta unutar sistema kvaliteta. Upravljanje kvalitetom je odgovornost svih nivoa upravljanja, ali mora da bude vođeno od najviših organa - prime menadžmenta.

Ključna tema: Pitanja koja se tiču potrošača Fer marketing, nepristrasno informisanje i informacije zasnovane Pitanje 1. na činjenicama i fer prakse ugovaranja

dilemma pred kojim se nalazi određena organizacija jeste: kako u tom mnoštvu prepoznati one particular standarde koji imaju značaja za njen rad i poslovanje. Sva složenost tog problema može se naslutiti tek kada se izaberu neki od njih za koje se pretpostavlja da mogu biti važni za određene aktivnosti u organizacji ( a videli smo da svaka aktivnost i svaki njen aspekt može biti predmet standarda). Ispostaviće se, da se svaki od njih oslanja i poziva na manji ili veći deo teksta iz, u proseku 10 do 20 drugih standarda, ponekad iz sasvim drugih stručnih oblasti. A svaki od tih drugih standarda se poziva na druge standarde; stvarajući tako ogromnu i mulitidisciplinarnu mrežu standarda, koje je zbog toga zaista teško za sopstvene potrebe identifikovati, izdvajati i obezbeđivati. Što se tiče tehničkih propisa, njihov broj, iako veliki, manji je od broja standarda, ali je njihovo prepoznavanje otežano time što ih donose različiti organi, na različitim državnim nivoima: saveznom, republičkom, opštinskom, gradskom; u različitim pravnim oblicima: zakoni, uredbe, pravilnici, naredbe, rešenja i slično.

U postupku primene standarda ISO 26000 preporučuje se organizacijama da nakon razmatranja karakteristika društvene odgovornosti i njene povezanosti sa održivim razvojem (tačka 3), preporučuje se da organizacija razmotri principe društvene odgovornosti koji su opisani u tački four. Prilikom sprovođenja društveno odgovornog ponašanja, organizacije treba da poštuju i imaju u vidu te principe, ali i principe koji su svojstveni svakoj od ključnih tema, tačka 6. Pre analiziranja ključnih tema i pitanja društvene odgovornosti, kao i svih povezanih mera i očekivanja, tačka six, organizacija treba da razmotri dve osnovne prakse društvene odgovornosti: prepoznavanje sopstvene društvene odgovornosti u okviru svoje sfere uticaja i identifikovanje i angažovanje interesnih strana, tačka five. Nakon što razume ove principe i utvrdi ključne teme i značajna pitanja društvene odgovornosti, organizacija treba da teži da kroz svoje odluke i aktivnosti integriše društvenu odgovornost koristeći upustvo dato u tački 7. To podrazumeva prakse kao što su: integrisanje društvene odgovornosti u sopstvenu politiku, organizacionu kulturu, strategije i delatnosti; izgradnja interne koimpetentnosti u pogledu društvene odgovornosti; interna i eksterna komunikacija o društvenoj odgovornosti i redovno preispitivanje mera i praksi koje se odnose na društvenu odgovornost.

Sl. 6.11. Dijagram upravljanja procesima more info 1. Identifikacija procesa je prvi korak u upravljanju procesima. Kod identifikacije procesa potrebno je ostvariti konsenzus oko stepena dekompozicije procesa, koji je od vitalnog značaja za efikasnost upravljanja. Drugim rečima, potrebno je dogovoriti hijerarhiju i nivoe procesa u okviru kompanije, definisati katalog usluga po podsistemima, kao strukturnim elementima poslovnog sistema. Katalog usluga je poslužio kao osnova za izradu Kataloga procesa na nivou korporacije. Katalog procesa na nivou korporacije je dalje osnova za izradu operativnih kataloga procesa po zavisnim preduzećima a koji uzimaju u obzir sve specifičnosti i konkretan delokrug rada.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Indicators on world You Should Know”

Leave a Reply

Gravatar